گلزار بهاره
 

کاکتوس کراسولا و نگهداری از آن

کاکتوس کراسولا و نگهداری از آن

کاکتوس کراسولا – Crassula از گونه گیاهان آبدار Succulent - است که به خوبی در محیط های سربسته مانند منزل یا دفتر کار رشد می کند و به نام های گیاه دوستی، گیاه پول و گیاه شانس نیز شناخته می شود. کاکتوس کراسولا را می توانید به صورت آنلاین از سایت گلفروشی گلزار بهاره سفارش دهید و در محل و زمان دلخواه تخویل بگیرید.

تاکنون بیش از 350 گونه مختلف از کاکتوس کراسولا شناخته می شود.
گونه Argentea کراسولا یا کراسولای Arborescens کاکتوس همیشه سبزی است که به گیاه یشم یا گیاه کائوچویی چینی هم نامیده می شود، برگ های یشمی رنگ سبز آن، شاداب و معمولا ضخیمی هستند که در زیر نور خورشید به تدریج قرمزرنگ می شوند. نوک برگ ها تیز و انتهای آن پهن می باشد و با توجه به فرم برگ ها به سه نوع کلی برگ نازک، برگ پهن و درختچه ای تقسیم می شود.
گل های آن به رنگ صورتی کم رنگ هستند.

کاکتوس کراسولا قدرت تطبیق بالایی با محیط نگهداری دارد به طوری که هم می تواند به صورت درختچه در گلدان برگ به فرم درختچه های بونسای رشد کند و هم در یک ماگ باشد.

نحوه نگهداری از کاکتوس کراسولا

کاکتوس کراسولا نور مستقیم را ترجیح می دهد و قدرت تحمل کمی در برابر نور دارد.
در فصل گرم درسایه ولی در معرض نور مستقیم آفتاب نگهداری شود.

خاک این کاکتوس باید سنگین باشد. حتی توصیه می شود چند تکه آجر خرد شده کف گلدان آن قرار دهید.

دمای مناسب برای کاکتوس کراسولا در فصل های گرم سال حدود 18 تا 21 درجه سانتی گراد و در فصل های سرد سال حدود 10 درجه سانتی گراد می باشد.

این گونه کاکتوس هم از طریق قلمه زدن و هم از طریق برگ خود تکثیر می شود به صورتی که برگ هخای آن را در آب قرار دهید و پس از ریشه زدن در گلدان بکارید.
در نظر داشته باشید که روش قلمه زدن موفق تر است ولی اجازه دهید محل بردگی قلمه کامل خشک شود سپس ان را در خاک گلدان قرار دهید.

بهترین زمان تعویض گلدان این کاکتوس فصل های گرم سال می باشد.
هنگام عوض کردن گلدان کاکتوس کراسولا، ابتدا مطمئن شوید خاک کاکتوس به طور کامل خشک است. پس از آن ریشه گیاه را به طور کامل از خاک پاک کنید و ریشه های خشک شده را جدا کنید و سپس در گلدان جدید بکارید. همچنین میتوانید گلدان جدید را به صورت انلاین از سایت گل فروشی گلزار بهاره سفارش دهید و فورا در محل مورد نظرتان تحویل بگیرید.

هر چند وقت یک بار به کاکتوس کراسولا آب دهیم

کاکتوس کراسولا به آبیاری منظم نیاز ندارد چرا که در برگ های خود اب را ذخیره می کند.
اجازه بدهید خاک پای گلدان کامل خشک شود سپس به کاکتوس کراسولا اب بدهید که به طور کلی 10 روز تا دو هفته یک بار این کاکتوس به آبیاری نیاز دارد.

در کل کاکتوس کراسولا کاکتوسی است که به راحتی می توان در محیط های سربسته بدون نیاز به مراقبت خاص نگه داری کرد.
تنها نکته ای که در مورد این گیاه باید در نظر داشته باشید، این است که کاکتوس کراسولا مستعد آفت و حشره است.

منبع: مجتمع گل و گیاه گلزار بهاره - نویسنده محبوبه ترکمنی