گلزار بهاره
 

آشنایی با گیاه سینگونیوم و نحو نگهداری از آن

آشنایی با گیاه سینگونیوم و نحوه نگهداری از آن

گیاه سینگونیوم Syngonium یا گیاه سرنیزه ای از تیره گیاهان گلدار و از خانواده گل شیپوریان Araceae می باشد که در 2 نوع درختی و بوته ای وجود دارد که ارتفاع درختی به بیش از 2 متر هم می رسد.
در این مقاله به بررسی نوع بوته ای آن با نام کامل Syngonium Podophyllum می پردازیم که در بین گلفروشان به اختصار سینگونیوم خوانده می شود و به عنوان گیاه آپارتمانی دسته بندی می شود.

زادگاه گیاه سینگونیوم امریکای جنوبی و لاتین به خصوص کشور مکزیک می باشد.

تاکنون گونه های زیادی از این گیاه آپارتمانی شناسایی شده که عمده تفاوت آن بر رنگ و ضخامت خطوط و نقاطی است که برگ های نیزه ای شکل این گیاه را تزیین کرده اند. این خطوط و نقاط در رنگ های صورتی، سفید و زرد می باشد.
در نظر داشته باشید که تمام قسمت های این گیاه به ویژه برگهای زیبای این گیاه سمی بوده و در صورت خورده شدن می تواند جراحات دردناکی به دهان وارد کند.

نحوه نگهداری از گیاه سینگونیوم

گل آپارتمانی سینگونیوم به نگهداری خاصی نیاز ندارد ولی به دلیل خاصیت روندگی گیاه نیاز به هرس و آرایش منظم به خصوص در محیط منزل دارد.

سینگونیوم به نور غیر مستقیم به مقدار زیاد نیاز دارد به طوری که ساقه ها و برگ های لطیف آن به سمت نور رشد می کنند.

محیط نگهداری این گیاه را شرجی و مرطوب نگه دارید.
در صورتی که ملاظه کردید نعداد برگ های زرد گیاه افزایش پیدا کرده، نشان از این است که خشکی محیط  بیش از تجمل آن می باشد.

تقریبا هر ماه یک بار به گیاه سینگونیوم کود دهید و خاک آن را غنی کنید حتی در فصل زمستان چرا که گیاه برای کمت ار یک ماه در فصل سرد سال به خواب می رود.

گیاه آپارتمانی سینگونیوم در دمای گلخانه ای بیشترین رشد و سازگاری را دارد.
توصیه می شود گیاه را در نقاط مرکزی منزل نگه دارید تا بتواند حداکثر گرما را جذب کند.
این گیاه را در دمای زیر 16 درجه سانتی گراد حتی در زمستان برای مدت طولانی نگه ندارید.

سینگونیوم معمولا به ندرت نیاز به تعویض گلدان دارد چرا که این گیاه رونده است و برگ ها و ساقه های لطیف آن رشد عرضی ندارند. با این حال فصل بهار بهترین زمان برای تعویض گلدان این گیاه می باشد. توصیه می کنم گلدان های زیبای مجتمع گل و گیاه گلزار بهار را از دست ندهید. حتی می توانید گلدان موردنظر را آنلاین سفارش دهید و در مکان و زمان دلخواه تحویل بگیرید.

 هر چند وقت یک بار به گیاه سینگونیوم آب بدهیم

خاک گیاه سنگونیوم همیشه باید مرطوب باشید ولی با این حال از آبیاری سطحی و با دفعات بالا بپرهیزید.
بهترین روش برای آبیاری این گیاه این است که به گیاه را تا حد امکان آب دهید و تا رسیدن رطوبت به سطحی ترین لایه خاک صبر کنید و از آبیاری آن در طول این مدت خودداری کنید.

هر گونه سوالی در مورد گیاه آپارتمانی سینگونیوم دارد، در زیر این پست با ما در میان بگذارید تا در اسرع وقت پاسخگوی شما باشیم.

منبع: مجتمع گل و گیاه گلزار بهاره - نویسنده: محبوبه ترکمنی